Po jutru se dan poznaje.
Često čim se ujutru probudimo počnemo da razmišljamo o dnevnim obavezama koje nas čekaju, a to može pokrenuti niz stresnih reakcija od samoga jutra. Odvojte trenutak za svesno buđenje, kao i za mali jutarnji ritual koji će pozitivnošću obeležiti nadolazeći dan.
– Dok ste još u krevetu, fokusirajte se na telesne osećaje i unutrašnju atmosferu satkanu od misli i emocija.
– Fokusirajte se na disanje i pratite udahe i izdahe koji minut.
– Pre ustajanja izrazite pozitivnu nameru za taj dan: „Neka na izazove tokom dana odgovorim svesno, blago i smireno” i sl.
– Svoje svakodnevne jutarnje aktivnosti (pranje zuba, tuširanje, priprema kafe i sl.) obavljajte na svestan način tako da se usredsredite na fizičke pokrete, primetite zvukove, boje i mirise pića, toplinu šoljice, ukus hrane i sl.
– Znatiželjno budite prisutni za sve te detalje, a da ne prosuđujete da li su dobri ili loši, tj. nemojte im davati vrednosne karakteristike.
U stresnim situacijama naša ne baš korisna sklonost automatskom i nepromišljenom reagovanju još više dolazi do izražaja. U tim nam je situacijama potrebno „sidro”. Ako se svesnom pažnjom direktno povežemo sa telom i dahom, pružiće nam to sidro, ali i otkriti fizičke manifestacije stresa koje zatim možemo ublažiti.
– Na trenutak se zaustavite i prestanite sa onim što radite i svesno odvojite malo vremena za vežbu.
– Osvestite svoje telo, od stopala sve do vrha glave. Primetite fizičke osećaje koji se upravo sada javljaju: napetost, bol, toplina, hladnoća…
– Često su tokom stresa neki mišići napeti ili zgrčeni. Da li su vam ramena napeto uzdignuta ili možda pogrbljeno zatvaraju grudni koš? Osvestite lice, posebno područje oko očiju i vilice.
– Primetite svoje misli i emocije koje se pojavljuju. Bez prosuđivanja, samo primetite mentalnu atmosferu (možda je možete i označiti kao na primer: briga, ljutnja ili sl.) pa blago otpustite misli i emocije da idu svojim putem, a da ih ne pratite.
– Fokusirajte se na disanje i njegove nijanse. Dišete li ili ste zaustavili dah?