Čišćenje lica je osnovni korak u nezi kože. Njime ne uklanjamo samo šminku, već i znoj, prljavštinu i mikrobe koje smo usput pokupili, toksine koji su se nagomilali tokom noći i odumrle ćelije koje mogu da zapuše pore.
Kožu bi, kako savetuje dermatološkinja Maja Ceković, trebalo da čistimo dva puta dnevno. Od toga je temeljno čišćenje potrebno samo pre spavanja, dok bi ono jutarnje trebalo da bude znatno nežnije kako bismo zaštitili hidrolipidni sloj i mikrobiom kože.
Dr Ceković pojašnjava da je proizvod za čišćenje najbolje odabrati prema tipu kože: „Za normalnu kožu pogodni su blagi, hidratantni čistači koji neće promeniti pH kože, a za suvu kožu najbolje su emulzije koje sadrže materije koje čuvaju vlažnost, s biljnim ekstraktima koji je umiruju. Za masnu kožu su, pak, idealni gelovi i losioni na bazi biljnih ekstrakata koji će da uklone nečistoće, regulišu proizvodnju sebuma i uravnoteže pH kože.“ Bez obzira na to koji je tip vaše kože, izbegavajte proizvode koji sadrže alkohol i sulfate jer isušuju kožu, veštačke mirise zato što mogu da je iritiraju i antibakterijske sapune jer prečestom upotrebom mogu da naruše mikrobiom kože.
Voda je krucijalni element čišćenja. Ali i tako bazičan ritual poput umivanja vodom ima svoje postulate, ističe dermatološkinja Ceković. Savetuje da se prilikom umivanja ili tuširanja izbegava previše vruća ili previše hladna voda jer obe mogu da uzrokuju pucanje kapilara. Umivanje započnite toplom vodom koja omekšava kožu i proširuje pore, pa se koža priprema za proces čišćenja. Prema potrebi, nanesite proizvod za čišćenje, nežno ga umasirajte u kožu, kružnim pokretima prema gore. Umivanje završite prskajući lice hladnijom vodom jer ona sužava pore i sprečava izlučivanje viška sebuma. Ako koristite čistač, temeljno ga isperite jer ostaci proizvoda mogu da uzrokuju nastanak iritacija, akni i drugih nepravilnosti. Na kraju, ne trljajući lice, već nežno tapkajući, obrišite ostatke vode čistim peškirom jer onaj već korišćeni na kožu može da prenese mnoštvo bakterija.