U Bačkoj Topoli još nisu prskani komarci – U Srbiji pronadjeni komarci zaraženi virusom zapadnog Nila

Virus Zapadnog Nila je do sada registrovan samo kod komaraca u Beogradu, na opštinama Palilula i Čukarica, ali nadležni ne mogu zasigurno da tvrde koliki je ukupan broj zaraženih komaraca. S obzirom na to da je virus izolovan relativno rano, građanima se savetuje oprez uprkos tome što je komaraca manje nego prošle godine u isto vreme.

backa-topola-1Ono što naročito zabrinjava je što je u Srbiji virus izolovan kod tzv. domaćeg komarca. Komarci iz roda kuleks pipens (Culex pipens) su u Srbiji poznati i kao „domaći“ jer su najrasprostranjeniji, čime je mogućnost razlikovanja potencijalno zaraženih komaraca od onih koji to nisu praktično nemoguća.

Ovaj rod komaraca je naročito aktivan u kasnim večernjim i ranim jutarnjim satima. Iako u stručnim krugovima ne važe kao pretrano agresivni, razmnožavaju se u blizini čoveka i stoga je neophodno ukloniti iz okoline sve faktore koji potpomažu njihovo razmnožavanje. Ovi komarci postaju aktivni početkom leta, tačnije tokom juna.
Virus koji se u našoj zemlji prvi put pojavio 2012. godine, ne prenosi se putem kontakta – sa čoveka na čoveka, ni vazdušno, ni hranom, a ni seksualnim putem. Može se preneti jedino transfuzijom krvi.
Simptomi, ako se jave, najčešće podsećaju na grip. Jаvljајu sе tri do četiri dаnа nакоn ubоdа zаrаžеnоg коmаrcа, a obično prоlаzе u rокu оd pаr dаnа, mаdа su zаbеlеžеni slučајеvi каdа је оbоljеnjе trајаlо i višе nеdеljа.
Kod zaraženih osoba prisutni su naglo povećanje telesne temperature, glavobolja, umor, bol u grlu, leđima, mišićima i zglobovima. Ova bolest ponekad izaziva i blagi prolazni osip i uvećanje limfnih čvorova, a posle ovih tegoba najčešće nastupa ozdravljenje.

Kako oko 80 % zaraženih nema simptome, stručnjaci upozoravaju na dodatni oprez. Klonite se područja sa stajaćom vodom, visokih trava, u prirodi nosite odeću dugih rukava, koristite sredstva za odbijanje insekata, izbegavajte neuređene površine, postavite mreže za komarce na prozore soba i uklonite sve predmete u kojima se može zadržavati voda.
Iako stručnjaci tvrde da tek pet odsto osoba može imati ozbiljne i tegobe opasne po život, u slučaju produženog trajanja simptoma i pojave znaka encefalitisa, obavezno je u najkraćem roku se javiti lekaru.

Prvi znaci encefalitisa su povišena temperatura, slabost mišića i/ili konfuzija. Simptomi mogu varirati i uključivati i glavobolju, ukočen vrat, tupost, dezorijentisanost, komu, treme, naizmenično grčenje i opuštanje telesnih mišića, usled kog se telo pacijenta trese, slabost mišića i paralizu.

Ponekad, nakon preležane infekcije dolazi do gubitka pamćenja, teškoća prilikom hodanja, mišićne slabosti i depresije. U vrlo ozbiljnim slučajevima ova groznica može da izazove trajno oštećenje živaca, pa i da bude smrtonosna.

Grоznica Zаpаdnоg Nilа prvi put je izоlоvаna i idеntifiкоvаna u Ugаndi 1937. gоdinе. Dаnаs је оvај virus nајrаsprоstrаnjеniјi virus nа svеtu којi sе prеnоsi insекtimа.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *