Nakon što je krajem protekle nedelje objavljen konkurs za upis u srednje škole u Opštini Bačka Topola, te nakon pažljivog proučavanja, kao članovi Sindikata prosvetnih radnika moramo izraziti svoje veliko nezadovoljstvo. Ono se tiče ne samo zaštite prava radnika, što je i naša obaveza, već obuhvata mnogo širi kontekst u koji se naše razumevanje, saglasnost, ali i racionalno, ekonomično razmišljanje koje vodi ka boljem obrazovanju, nikako ne uklapa.
Gimnazija i ekonomska škola „Dositej Obradović” već tri godine unazad dobija poražavajuću kvotu za upis novih đaka. Ove godine u našu školu upisaće se svega 30 učenika na srpskom nastavnom jeziku, a to je samo jedno odeljenje. Za učenike na mađarskom nastavnom jeziku otvara se 60 mesta, samo u našoj školi, uz otvaranje jednog novog smera. U brojevima to izgleda ovako: u opštinama Bačka Topola i Mali Iđoš osnovnu školu završava ukupno 157 učenika na srpskom nastavnom jeziku, konkurs je raspisan za 150 mesta. Za sedam učenika već na početku, mesta u celoj Opštini nema. Radi poređenja, na mađarskom nastavnom jeziku ukupno završava 216 učenika, a konkurs je raspisan za 270 mesta. Naša škola je na konkurs predložila plan koji jednako zastupa sve učenike. Potražili smo dozvolu za Opšti tip gimnazije, kao i za turističkog i hotelijerskog tehničara na oba nastavna jezika. Prema odgovoru Ministarstva postoji potreba za samo jednim odeljenjem novog smera i to na mađarskom nastavnom jeziku. Lokalna samouprava to takođe ne vidi kao problem. Pitamo se na osnovu kojih kriterijuma je doneta ovakva odluka? Ko je uticao da se naš predlog plana upisa ne sprovede? Ministarstvo? Ili možda čak sama lokalna samouprava? Jedini kriterijum koji mi vidimo kao validan jesu anketiranja učenika i saradnja sa osnovnim školama, a ona pokazuju da su osmaci zainteresovani za naše smerove. To pokazuju i rezultati upisa proteklih godina. Izgleda da to nikoga drugog ne interesuje.
Osvrnimo se samo na još neke brojeve iz prethodnih godina. Najpre se krenulo sa idejom zatvaranja smera Ekonomski tehničar postepenim ukidanjem odeljenja po odeljenja. U sledećoj školskoj godini ispratićemo poslednju generaciju ekonomista i to opet samo na mađarskom nastavnom jeziku jer prema nečijim odlukama potrebe da se deca školuju za ekonomske tehničare na srpskom nastavnom jeziku te godine opet nije bilo. Zato su deca odlazila u Suboticu, Vrbas, Novi Sad. Bila nam je prihvatljiva i jasna poruka da gimnazije treba da budu samo gimnazije. Tražili smo sportske smerove gimnazije, smer za informacione tehnologije kako bismo tradiciju i kredibilitet ove škole, kao i naše đake usmerili ka savremenijim zanimanjima, prilagodili se savremenim tokovima obrazovanja i planovima našeg resornog Ministarstva, ali svaki je naš predlog odbačen. Objašnjenja nije bilo. Već tada nam je bilo jasno u kom pravcu se krećemo. Ove godine dobili smo ovakav rezultat upisa. Da li to neko želi da okači katanac na vrata škole sa tradicijom od preko pola veka? Ili su zakulisni planovi nešto drugačiji? U svakom slučaju nisu jednaki za sve.
Spolja se čini je da je broj đaka sve manji, nema zainteresovanih, a istina je sasvim drugačija. Odgovorno tvrdimo da naša škola svojim kvalitetom i načinom rada može da zadovolji kapacitete naše Opštine. Učenici su zainteresovani. Broj učenika koji trenutno pohađaju naš prvi, drugi i treći razred na srpskom nastavnom jeziku pokazuju upravo to. Istaći ćemo da u ovim odeljenjima gimnazije na srpskom nastavnom jeziku trenutno ima više od 30 učenika koliko je upisnom kvotom propisano. Deca žele da ostanu u ovoj Opštini i školuju se u našoj školi, deca iz drugih opština žele da dođu ovde na Sportsku akademiju i da ujedno idu u našu školu. Zbog nečijih nerazumljivih odluka neće imati gde. Imaće – u drugim gradovima i državama. Sa njima će otići i cele porodice. Sa sobom povući i niz drugih posledica o kojima se u našoj zemlji samo priča, a povodom kojih se ništa ne čini.
Mi ćemo nastaviti da se borimo, a pitanje koje postavljamo svima, pa i sebi samima: Kome je u cilju da se zatvori Gimnazija i ekonomska škola „Dositej Obradović”?
Sindikat Gimnazije i ekonomske škole „Dositej Obradović“
Ako nista nek je ugase zbog profesora matematike,dosta su para uzeli sirotoj deci na privatnim casovima…
Strasno i realno. Madjari su svoj posao uradili dobro i pokazali nam kako se vodi racuna o svojoj deci.Nadam se da ce Srdic i Petrovic , (koji je u pokrajini u odboru za obrazovanje i tamo prima debelu platu) posto su sad u punoj politickoj snazi, a u okviru kampanje „Za nasu decu “ omoguciti deci obrazovni profil i na srpskom jeziku.U suprotnom na izbore 21. 6. Ne moraju uopste izaci , a i mi gradjani treba da im pokazemo da vodjenje kampanje nije samo deljenje paketa penzionerima, koje finansira opstina, vec suocavanje sa problemima koje ima srpsko zivlje kao nacionalna manjina u Backoj Topoli. Baci telefon iz ruke i suoci se s problemom.
Vaša neobaveštenost je zaprepašćujuća. Od 2014. u opštini Bačka Topola, o prosveti se brine SNS, tačnije: Predrag Petrović i Marina Popović. Sada vidimo i plodove njihovog rada. Pomagali su im i Nemanja Simović i Saša Srdić. Kada vidite ko je vodio računa o Vama, dobro je da i postojite uopšte.
Pozdrav za „vojnika“ svoje nazadne stranke koji uspešno troši ove naše opštinske novce i godinama ne haje šta će u opštini propasti dok plata leže na račun. Verovatno ćeš opet biti predsednik skupštine jer si svako uništavanje srpskih interesa prećutao i pognuo glavu kad god je trebalo dignuti glas kao i ostali vaši „vojnici“ . Još jedan pozdrav i ne Srdi se ako možeš ipak ti je to prezime.
40 évet dolgoztam a Gimiben, három gyerekem itt érettségizett és mindhárman időre, sikeresen elvégezték az egyetemet. A jelenlegi tanárok jó része szintén ennek a Giminek volt a diákja, tehát ez egy jó iskola, kár lenne, ha megszűnne! Ne hagyjuk! Hajrá Gimisek!
To pitajte naprednjake u Topoli kako se bori za škole na srpskom. Kada je trebalo ugasiti ekonomsku na srpskom otišli su kod pokrajinskog sekretara koji je u SVM pa mu naravno nije palo na pamet da ostavi to. Sve što mogu će prodati Mađarima
Predlazem da se u Ministarstvu zatrazi otvaranje 1.razreda sns, taman da pojedine spodobe koje crpe novce iz opstinskog budzeta i mesnog samodoprinosa zavrse legalno srednju skolu i nauce kako se izracunava 3%.
Kada će sada već bivši predsednik SO vratiti službeno vozilo?
Troši čovek benzin o trošku naroda! Pita li se neko?
Daster nije lično njegov? Hoćete reći da sve ove godine vozi na naše pare , pare građana, da je to službeno vozilo?
Dačija nije vlasništvo Saše Srdića, ali se on ponaša kao da jeste. Sve o trošku građana Opštine Bačka Topola. Trnovit je put od farme do Opštine, od vimena do volana ali to je za Srdića bilo veoma lako, i sada ga lažu da je bogom dan da je sazreo za političara, ali on samo klima glavom i ćuti nada se četvorogodišnjem mandatu uz puno pređeih kilometara u Dačiji, a za građane ko mari…
Zato građani recite NE izbornoj listi „za mene i moju Dačiju“ baš zbog naše dece.
Prof. Slobodan Prvanović: „Izbori, pre i iznad svega, podrazumevaju mogućnost kompetentnog izbora, za šta je nužno prethodno obezbeđivanje kompletne informacije o svim opcijama. Ako toga nema, a nema, onda nema ni izbora. Ako birač ne zna šta može da izabere, šta mu stoji na raspolaganju, onda to nisu izbori. To je farsa kojom se obmanjuje javnost, a putem koje se građanima Srbije podmuklo uvaljuje verifikacija unapred određenog ishoda. Umesto da dan izbora bude praznik demokratije, nakon mučnog, sveobuhvatnog i permanentnog manipulisanja javnim mnjenjem, to je čin u ravni državnog udara. Sadističko ubijanje demokratije u Srbiji će se na proleće samo formalno završiti mimohodom oko glasačkih kutija, nakon čega će, kako dolikuje, uslediti morbidno slavlje pobednika. Zato ne treba gubiti vreme na priče o predstojećim izborima. Izbora nema.“
#bojkot