Bolje je da date više novca nego da razmišljate
Dan venčanja jedan je od onih koje nikada ne zaboravljamo u životu, a pored silnog ljubljenja sa rodbinom i prijateljima, pamtimo i venčanicu, odelo, svadbenu salu, ali i mladenačku tortu. Zbog ovog osvežavajućeg, slatkog i neizostavnog detalja, moglo bi da vam propadne svadbeno veselje, a da to i ne znate.
Naime, svadbena torta treba da bude naručena iz neke poslastičarnice, bilo da ste je naručili vi ili osoblje restorana u kome slavite. U suprotnom, inspekcija rada može da upadne u toku slavlja i da, pored dozvola za rad fotografa, konobara i muzike, traži i dokaz da je tortu napravilo stručno lice, odnosno radnja registrovana za tu delatnost.
Iako je danas retkost da mladenci naručuju mladenačku tortu kod tetki i ostale rodbine, jer ni restorani ne žele da se nađu na lošem glasu zbog salmonele ili drugih zaraza hranom, pa ih naručuju kod legalnih proizvođača, bolje je da date više novca nego da razmišljate.
Pogotovo što je Inspekcija rada od ovog meseca najavila znatno intenzivnije i nenajavljene kontrole svih delatnosti u celoj Srbiji.
Zakonom o inspekcijskom nadzoru je propisana novčana kazna od 50.000 do 500.000 dinara za prekršaj za fizičko lice koje obavlja delatnost ili vrši aktivnost kao neregistrovani subjekat. Kada je obavljanje određene delatnosti ili vršenje određene aktivnosti dozvoljeno jedino u formi pravnog lica, za navedeni prekršaj kazniće se fizičko lice koje obavlja delatnost ili vrši aktivnost kao neregistrovani subjekt i to novčanom kaznom od 200.000 do 2.000.000 dinara.
Upravo je izveštaj Inspektorata za rad pokazao da se najviše neregistrovanih subjekata bavi trgovinom, ugostiteljstvom, popravkom i održavanjem motornih vozila, preradom i obradom drveta i proizvodnjom predmeta od drveta, zanatskim uslugama i izvođenjem građevinskih radova.
Ako nisu prijavljeni, mladenci mogu da ostanu bez slika!
Iako su mnogi lokali u obavezi da prilikom organizovanja svadbi, maturskih večeri i drugih veselja angažuju registrovane fotografe, mnogi se toga ne pridržavaju jer zauzvrat dobiju jeftinije fotografije.
Inspekcija rada je najavila da od ovog meseca kreće u znatno intenzivnije i nenajavljene kontrole svih delatnosti u celoj Srbiji. Na udaru će se naći mnogi neregistrovani subjekti, a među njima i nelegalni fotografi. Udruženja fotografa i registrovane fotografske radnje su ovo dočekale sa velikim odobravanjem, ali onima kojima je ovo bio povremen, ali siguran honorar, sigurno su zabrinuti. Pogotovo, ako se uzme u obzir o kolikim kaznama se radi.
Iako su mnogi lokali u obavezi da prilikom organizovanja svadbi, maturskih večeri i drugih veselja angažuju registrovane fotografe, mnogi se toga ne pridržavaju jer zauzvrat dobiju jeftinije fotografije.
Mada je inspekcija prošle godine najavljivala kontrole u ovim oblastima, to se nije desilo.
– Vršenje fotografskih usluga na organizovanim veseljima najčešće se odvija neposrednim radom pojedinca i to najčešće ličnim, a ne angažovanjem zaposlenih.
– Iz ovog razloga, s obzirom na procenjene rizike i plan kontrola neregistrovanih subjekata od rizičnijih ka manje rizičnim, inspekcija rada do sada nije organizovala posebne akcije kontrole pružanja fotografskih usluga na organizovanim veseljima, već su akcije organizovane u delatnostima gde je procenjen veći stepen rizika po ugrožavanje prava zaposlenih, kao što su: proizvodne delatnosti, ugostiteljstvo, autoservisi, autoperionice, frizerski saloni i sl. gde je i otkriven značajan broj neregistrovanih privrednih subjekata – kažu u Inspektoratu za rad za „Telegraf“.
Protiv onih koje budu uhvatili da nelegalno rade, inspektori će, shodno odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru, odmah doneti rešenje, kojim neregistrovanom subjektu nalažu da pokrene postupak za upis u odgovarajući registar i zabranjuju mu da obavlja delatnost do ispunjenja uslova i podnose zahteve za pokretanje prekršajnog postupka.
– Zakonom o inspekcijskom nadzoru je propisana novčana kazna od 50.000 do 500.000 dinara za prekršaj za fizičko lice koje obavlja delatnost ili obavlja aktivnost kao neregistrovani subjekat.
– Kada je obavljanje određene delatnosti ili vršenje određene aktivnosti dozvoljeno jedino u formi pravnog lica, za navedeni prekršaj kazniće se fizičko lice koje obavlja delatnost novčanom kaznom od 200.000 do 2.000.000 dinara – navode u inspekciji.
Generalni sekretar Organizacije fotografskih autora Željko Šafar podržava najavljenu akciju jer smatra da svaka delatnost treba da plaća porez, pa čak i fotografi, koji rade kao paušalci, ali sumnja da će to promeniti nešto.
– Najveći broj restorana koji organizuju slavlja već ima ugovore sa fotografskim radnjama koje im unapred za godinu dana plate da snimaju svako veselje u njihovom restoranu.
– Nijedan vlasnik kafane, sale, neće da se odrekne toga, tako da većina njih fotografiše i prodaje slike legalno. Mnogo su veći problem fotografi koji rade po ulici i manjim prostorima nelegalno i koje niko neće da prijavi jer je kod njih usluga 20 do 30 odsto jeftinija, a njih teško da će inspekcija da juri po ulici – ističe Šafar.
Od početka primene odredbi Zakona o inspekcijskom nadzoru, od 30. jula 2015. godine do jula 2017. godine inspekcija rada je utvrdila 1.678 neregistrovanih subjekata, kažu u Inspektoratu za rad.
Najviše njih nelegalno se bavi trgovinom, ugostiteljstvom, popravkom i održavanjem motornih vozila, preradom i obradom drveta i proizvodnjom predmeta od drveta, zanatskim uslugama i izvođenjem građevinskih radova, ali inspektori rada su zaticali i neregistrovane vrtiće, kladionice, gerontološke centre.
Ovde se problem ne završava, jer i kad inspekcija uđe u neku salu radi kontrole fotografa, pitanje je da li će i konobari koje budu zatekli biti prijavljeni, ili muzika registrovana.
Koja glupost, a meso moze da se donese odakle hoces a torta ne? Zamisli inspektora, upada ti na slavu jer prase nisi ispeko kod Dzafera