Krizni štab za borbu protiv korona virusa uputiće Vladi Srbije predlog da se od petka ukine obavezno testiranje i samoizolacija prilikom ulaska u zemlju, saznaje „Blic“. Vlada Srbije na sutrašnjoj sednici odlučivaće o ovoj meri.
– Preporuka Kriznog štaba je da od petka ne bude potreban PCR test za ulazak u Srbiju, kako za državljane Srbije, tako i za državljane drugih zemalja. Na današnjoj sednici Kriznog štaba predloženo je da se u toku dana otvore administrativni prelazi između centralne Srbije i Kosova i Metohije – rekla je dr Darija Kisić Tepavčević.
Broj zaraženih u Srbiji, posle skoka novoobolelih zbog lokalnog žarišta u Vranju, sada je u drastičnom padu. Najnovije testiranje pokazuje da je broj obolelih u Srbiji, u odnosu na testirane, ispod jedan odsto – preciznije 0,6%, što se smatra ne samo odličnim rezultatom, već se Srbija kreće ka potpunom kraju epidemije. Ipak, još uvek nije proglašen kraj epidemije i svi treba da se pridržavamo osnovnih mera – nošenje maski, držanje distance…
Prema saznanjima “Blica” na Kriznom štabu koji je danas održan razmatrana su dva modela koja se odnose na ulazak u Srbiju. Po prvom od petka bi trebalo ukinuti testiranje i samoizolaciju za sve koji ulaze u Srbiju, dakle i za naše državljane i za strance. Drugi predlog bio je da se od petka ukine za region, a od 1. jula za sve putnike u Srbiju.
Vladi Srbije je, ipak, upućena preporuka da se liberalizuje režim ulaska u Srbiju za sve od petka, ali će konačnu reč ipak imati Vlada Srbije. Kako sada stvari stoje, za ulazak u Srbiju neće biti potreban test i testiranje na koronu, već će svi koji su „zdravstveno sumnjivi“ biti pod epidemiološkim nadzorom.
Na Kriznom štabu je saopšteno da bi od 1. juna većina zemalja u regionu mogla da ukine testiranje na Kovid19. Ukoliko se u našoj zemlji epidemija bude kretala u željenom i očekivanom pravcu, praktično jedina mera koja će ostati je – samoprocena svih rizika.
Kako “Blic” saznaje, RFZO će objaviti žiro-račun tako da ko želi da uradi testiranje u institucijama javnog zdravlja i domovima zdravlja može to da uradi. Prema današnjim razgovorima na Kriznom štabu nijedan test ne bi trebalo da košta preko 6.000 dinara.
Kazne za nenošenje maski nisu u planu
Imajući u vidu trenutnu epidemiološku situaciju, odlučeno je da se pojedine zdravstvene ustanove koje su bile određene za kovid bolnice postepeno vraćaju u uobičajen proces rada.
U takvim ustanovama svi medicinski radnici biće testirani na korona virus i tek nakon negativnog rezultata počeće da rade. Klinički centar u Nišu (nova zgrada) počeće sa redovnim radom od petka, dok će Institut za ortopedsko-kliničke bolesti Banjica funkcionisati redovno od ponedeljka, 25. maja.
S obzirom na brojna nagađanja koja su se ponavljala u prethodnim danima, Krizni štab naglašava da „nikada nije preporučio sankcije za nenošenje maski na otvorenom prostoru i da uvođenje takvih mera svakako nije u planu“.