Proširene pore: Rešenja i beauty preporuke

Koža lica bukvalno je pokrivena porama. Kada su one – iz bilo kog razloga – proširene, deluje da ni savršen mejkap ne može popraviti stvar. Ipak, rešenje postoji…

Otvori na koži, ili pore, apsolutno su opravdana pojava iz fiziološkog ugla. Oni omogućavaju perspiraciju, a time i pravilnu termoregulaciju organizma, kao i izlučivanje toksina i drugih štetnih materija. Kod nekih osoba pore su nevidljive, kod drugih su izuzetno uočljive. S vremenom, pore postaju proširenije i narušavaju izgled. U poslednjih nekoliko godina, problem proširenih pora postao je podjednako aktuelan kao i problem bora. Štaviše, žene uviđaju da vidljive pore, baš kao i bore, dodaju godine. U skladu s tim, kozmetičke kompanije kreirale su nove namenske preparate čija primena ublažava uočljive pore i sprečava njihovo progresivno uvećanje.

Dakle, zbog čega vidljive pore naglašavaju efekat starenja? Jer, u tom slučaju, koža nije glatka, nije ujednačene boje i ne reflektuje ravnomerno svetlost. Kako bi onda trebalo da izgleda savršena mladalačka koža? Pa, poput bebine guze! To je definitivno najbolje poređenje jer je zdrava i vitalna dečja koža upravo takva, i to ne samo zbog neizlaganja štetnim sunčevim zracima već i zbog odsustva pora koje se razvijaju tek u adolescentskom dobu. Žene su oduvek težile da ostvare baš tu savršenu teksturu, mekoću i ”zategnutost bebine guze”. Naravno, to uopšte nije lako kada se borimo s prirodnim procesom starenja.

No, kao što je već rečeno, ovi ”minikrateri” omogućavaju odvijanje važnih telesnih funkcija, prvenstveno eliminaciju znoja i viška sebuma (masnoće). Zbog svoje konkavne strukture, pore se neprekidno pune nečistoćom, izumrlim ćelijama kože, ostacima znoja i mejkapa, koje nije moguće potpouno ukloniti sredstvima za čišćenje kože. Posledično, pore se još više šire kako bi primile sav taj talog. A tako proširene one više ne mogu da se vrate na staru meru. I to nije sve! U porama se nalaze hormonski receptori koji su osetljivi na stres, atmosferske zagađivače i promene u okruženju. U slučaju prekomerne stimulacije ovih receptora, javlja se i prekomerno izlučivanje koje uzrokuje upalu i dalje širenje pora. Premda inicijalnu veličinu pora određuje genetika, a one se s vremenom još uvećavaju (zbog smanjene elastičnosti kože), nije nemoguće učiniti ih manje vidljivim.

Korak po korak

Pre svega, neophodno je smanjiti sadržaj pora time što će se umanjiti produkcija sebuma, primarnog uzročnika upala. Uzimanje vitamina B3 (nijacinamida) kao suplementa, i to u količini od najmanje 750 mg dnevno, omogućava regulaciju produkcije sebuma. U prirodne izvore ovog vitamina ubrajaju se ćuretina, kikiriki i pečurke (u manjim količinama). Kao što je to slučaj sa gotovo svim problemima s kožom, i kada je o porama reč – temeljeno čišćenje od ključnog je značaja. Ipak, nemojte preterivati. Često čišćenje, naročito primena agresivnih preparata, preterano uklanja masnoću, što uzrokuje kontraefekat – hiperprodukciju sebumu. Takođe, izbegavajte ”teške” losione za uklanjanje mejkapa, jer oni mogu da zapuše pore. Uveče posegnite za sredstvom za čišćenje lica na bazi kiselina, kao što su glikolna i laktična.

Jedini način da se pore vizuelno umanje jeste redovno uklanjanje nataloženog sebuma, za šta je definitivno potrebna primena hemijskog eksfolijatora, nikako mehaničko istiskivanje. Glikolna kiselina rastvara nataložene izumrle ćelije kože, čime se sprečava taloženje nečistoća, znoja i sebuma, dok laktična omogućava blagu eksfolijaciju te ublažava crvenilo, koje može da se pojavi oko pora. Osim toga, salicilna kiselina može da očisti pore, a zahvaljujući antiupalnom svojstvu, i da ih učini manjim. Ako preferirate klasičan pristup čišćenju kože, opredelite se za masku od gline. Ova materija opušta zidove pora, što olakšava njihovo čišćenje. Ako vam je ovo previše ”blatnjavo”, isprobajte masku ili piling na bazi voćnih enzima. Ovi preparati obično se prave od enzima ananasa, papaje, jabuke, grožđa ili borovnica. Materije sadržane u ovom voću deluju antiupalno i kao eksfolijatori blagog dejstva, te savršeno i zatežu kožu.

Mirna luka

Dok nauka ne kreira magičnu liniju mejkapa koja će učiniti da pore potpuno nestanu, mudro birajte preparate za čišćenje. Pre nego što posegnete za bilo kojim od njih, umijte se hladnom vodom. Pore će se automatski zatvoriti i neće upiti bilo šta što nameravate da upotrebite na koži lica. Nakon umivanja i sušenja, nanesite na lice prajmer, koji obezbeđuje trajnost mejkapa i svežinu kože. Dalje, upotrebite toner na bazi silikona, a završite postupak nanošenjem podloge koja će obezbediti što veći stepen prozračnosti kože. Za to obavezno koristite vlažan kozmetički sunđerčić, radi ravnomernog nanošenja.

Autor: Nataša Ćovin

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *