NASILJE NAD ŽENAMA NE SME DA POSTANE EPIDEMIJA NAŠEG DRUŠTVA

Međunarodni Dan borbe protiv nasilja nad ženama, 25. novembar, ujedno je i dan kojim počinje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ – globalna kampanja koju obeležava 1700 organizacija u više od 100 država sveta, a koja se završava 10. decembra, Danom ljudskih prava.

Narušavanje principa ravnopravnosti i jednakog ljudskog dostojanstva žene i muškarca dovodi do nasilja kao najgrubljeg oblika kršenja ljudskog prava. Iako se nasilje prema ženama javlja u različitim vidovima u svakoj zajednici, ono posebno pogađa najmarginalizovanije i najugroženije – žene sa invaliditetom, Romkinje, žene na selu, migrantkinje itd.

Ovogodišnja kampanja održava se, nažalost, u vremenu pandemije virusa COVID-19. U našoj, ali i u međunarodnoj javnosti, izriču se upozorenja da je tokom pandemije došlo do porasta nasilja prema ženama, pod uticajem društvene izolacije, ekonomskog stresa i straha od koronavirusa. Ipak, sprečavanje i suzbijanje nasilja u porodici ne može se odgoditi ili pauzirati, institucije u svakom trenutku (a naročito tokom vanrednog stanja) moraju da deluju sa dužnom pažnjom, da prilagode svoj rad izmenjenim okolnostima, i da učine sve da žrtvama pruže potrebnu podršku i da ih zaštite.

Pokrajinski ombudsman, kao koordinator mreže „Život bez nasilja“, svake godine prikuplja podatke o nasilju u porodici od strane nadležnih institucija na teritoriji AP Vojvodine. Prema podacima pet policijskih uprava, u 2019. godini evidentirano je ukupno 6.046 slučajeva nasilja u porodici. Кao i ranijih godina, nasilje prijavljuju mahom žrtve (čak 87 odsto od ukupnog broja slučajeva). U odnosu na ukupan broj prijava, policija je ustanovila postojanje nasilja u 30 odsto slučajeva, postojanje neposredne opasnosti od nasilja u porodici u 64 odsto slučajeva, a postojanje opasnosti koja nije neposredna u 12 odsto slučajeva. I ove, kao i svih ranijih godina, podaci o broju žrtava različitog pola i uzrasta se ne menjaju – žene čine oko 74 odsto ukupnog broja žrtava. Кao i ranijih godina, počinioci su u oko 86 do 89 odsto slučajeva muškarci. Od ukupno evidentiranih broja žrtava nasilja u porodici, nasilje je u 67 odsto slučajeva izvršeno u partnerskom odnosu i to prema ženama (84 odsto od ukupnog broja žrtava u partnerskom odnosu).

Od ukupno 14 osnovnih tužilaštava u AP Vojvodini, 11 je dostavilo podatke i prema tim podacima tužilaštva su pokrenula 1.704 krivična postupka u vezi s nasiljem u porodici i 196 tužbi za određivanje mera zaštite od nasilja u porodici. Fizičko nasilje je vrsta nasilja koja je najzastupljenija u evidencijama tužilaštava i u 2019. godini čini polovinu ukupnog broja slučajeva nasilja (ranijih godina bilo je i zastupljenije – 70 do 78 odsto).

Izrečene su ukupno 703 presude, od kojih su 94 odsto osuđujuće (kao i prethodne dve godine). Кazne zatvora čine 31 odsto ukupnog broja izrečenih kazni i najčešće se izriču u trajanju od šest meseci do godinu dana. Uslovne osude čine 52 odsto ukupnog broja izrečenih kazni. Izrečeno je ukupno 447 mera bezbednosti od kojih najviše mera zabrane približavanja i komunikacije s oštećenim – 15 i mera obaveznog lečenja alkoholičara – 134.

Gore navedeni podaci govore da je nasilje i dalje u velikoj meri prisutno i da se moraju uložiti dodatni napori kako bi sistem zaštite i prevencije bio još efikasniji. Ovo, osim podrazumevane efikasne i blagovremene koordinacije i saradnje svih nadležnih institucija, podrazumeva i saradnju između civilnog sektora i državnih organa i službi nadležnih za pružanje zaštite žrtvama nasilja, ali i osnaživanje žena u cilju podizanja svesti da je rodno zasnovano nasilje nedopustivo i da postoje mehanizmi pomoći i podrške. Izuzetno značajnu ulogu u podizanju svesti javnosti o problemu nasilja u porodici imaju i mediji – Pokrajinski ombudsman apeluje na novinare da o nasilju prema ženama izveštavaju odgovorno i senzibilisano, poštujući uspostavljene standarde i etička načela.

Politika nulte tolerancije nasilja prema ženama ne može i ne sme da se ogleda samo u donošenju zakonskih i drugih dokumenata, već je neophodno obezbediti njihovo dosledno sprovođenje u svakom pojedinačnom slučaju nasilja. Iako je u prethodnom periodu dosta učinjeno na prevenciji nasilja u porodici, neophodno je unapređenje sistemskog pristupa ovoj temi u vidu uvođenja edukacija o sprečavanju i štetnosti nasilja na svim obrazovnim i vaspitnim nivoima, kao i kontinuirano obučavanje zaposlenih u svim relevantnim institucijama u cilju prepoznavanja rizičnog ponašanja i situacija potencijalnog nasilja. Samo mobilizacijom svih odgovornih aktera i podrškom državnih institucija i organa, medija, nevladinih organizacija ali i svih građana, moguća je izgradnja tolerantnog, nenasilnog i pravednog društva.

 

4 komentara

  1. Ružica Školjkica

    Bilo bi zanimljivo čuti izjave devojaka koje su napadane i zastrašivane u toaletu caffe-a u BT od strane velikog gazde. Te devojke su i dan danas preplašene i istraumirane! Sramota za policijski kolektiv. Jedino što su uradili po tom pitanju je da su dotičnog dobrotvora prebacili u Mali Iđoš i sad je sve kao zaboravljeno… Možda za njih jeste, ali u glavama tih devojaka te stvari se nikada ne zaboravljaju. Stidite se svi vi sa izmišljenim biografijama i kupljenim i izmišljenim diplomama. Sad je već poprilično jasno zašto se takve stvari dešavaju.

     
  2. Ima neka tajna veza između tog kafea i pozorišnog kluba. Te gazde su pune nekih glupih priča. Taj iz kafea je pričao i to na sav glas kako je vlasnik Jaila mrtav i sahranjen i to pred punim lokalom gostiju! A čoveka posle godinu dana vidimo živog i zdravog!!! A i poznat je po svojim izlivima agresija i pričama o šamaranju i prebijanju ljudi… OVO JE SVE ŽIVA ISTINA. Postoji mnogo svedoka, nas dece uglavnom, koja sve ovo mogu potvrditi! Plašimo se! I nemamo kome da se žalimo jer je on policajac i ima puno drugara policajaca. Šta se to dešava u ovom gradu i zašto svi ćute? Ovo je vaš rat! Prestanite da nam stavljate lisice sa vašim narkomanskim pričama!!! SRAM DA VAS BUDE!!!

     
  3. Nisu oni uopšte loše gazde. Sada će da se zove „fantastični“ koji će《decu svedoke》da vodi u svoju „vilu“, tamo će ih opčiniti luksuzom i najfinijim bombonjerama na svetu i dati im ponudu koju ne mogu da odbiju. Posao i plata iz snova u Dubaiu. Sve što treba da urade je: „DA OTPUTUJU“. Savršeno čistilište!

     
  4. Draga deco. Ti ljudi su vam rupa bez dna ili ti drugim rečima ne možete vi biti dobri i strpljivi koliko oni mogu biti prljavi i nezahvalni. Da je u ovom gradu pravde davno bi im lokali bili zatvoreni, ali oni su pravda, a inspekcije su im poslovni partneri i zato i dalje rade. Situacija je poprilično složena, a suština je da će na kraju otići ili oni ili vi. Ukoliko odu oni, to će im biti iskupljenje za sve laži, gluposti i probleme koje su vam okačili o vrat. Kao što ste i rekli, to nije vaš rat.

    TO JE RAT OKO I ZA TRANZICIJU „ZAPALJENOG“ SISTEMA, KOJI IM NIJE POŠAO PO PLANU! SADA SU SVE AJKULE U DVORIŠTU, OSTADOŠE SAMO KITOVI, PA NEK SE DOGOVORE KO JE KRIV! 😀

    Ako oni ne odu, a vi deco ostanete, svakim danom postajete sve veći čuvari njihove prljave tajne da im je život laž, da im je posao laž, da su im škole laž, da im je briga za vas laž, jedino što je istinito je njihova ISKRENA ZAVISNOST da budete deo te bolesne igre u kojoj su oni i policajci i forenzičari i dipl. biofarmeri i pripadnici db-a i predsednici SNS-a, a u stvari su svi oni zajedno podzemlje i zakon.

    Sad ih je stislo sa svih strana pa su počeli da mucaju, da vas silno vole i brinu o vama, da šetaju sa dečicom sa kojom nikada pre nisu šetali, da izlaze sa ženama za koje pre nikada nisu znali da postoje… To što su i dalje tu samo govori o njihovom licemerju i nezahvalnosti za sve što je urađeno za njih, a ništa traženo nije, a ništa gradu dato nije. Ostao je sami krš, bezdušna pohlepna rulja koja nam uništi grad skroz na skroz i još na kraju imaju i obraza da se prave fini i nevini.

    I TREBA DA IH JE STID!

    U STARO DOBA SU SE JAJA BACALA NA TAKVE, A MI IH MILUJEMO I SMEŠKAMO IM SE. ČAK SMO I TU 100 PUTA CIVILIZOVANIJI.

    LJUBI VAS VAŠ BRAT.

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *